Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kopanie kryptowalut – na czym polega i jak kopać?

Kryptowaluty, czyli tzw. waluty elektroniczne stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, można na nich naprawdę sporo zyskać. Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej kopaniu kryptowalut, jednej z metod pozwalającej na zdobycie cyfrowych pieniędzy. Ile można zarobić na kopaniu Bitcoina i innych kryptowalut? 

Na czym polega kopanie kryptowalut?

Kopanie kryptowalut to proces polegający na zatwierdzaniu nowych bloków i włączania ich do istniejącego już łańcucha bloków. Bloki to miejsca, w których dochodzi do emisji nowych monet. Tam także zatwierdzane są wszystkie transakcje pomiędzy użytkownikami danej waluty. 

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że kopanie to nic innego jak przeprowadzanie i implementowanie skomplikowanych obliczeń matematycznych, przy wykorzystywaniu koparek. Proces ten wygląda inaczej w przypadku każdej z walut, dlatego nie będziemy zajmować się szczegółami. Warto jednak zapamiętać, że obecnie istnieją dwie podstawowe metody kopania, zwane Proof of Work i Proof of Stake.

Pierwsza z opcji polega na wykonywaniu obliczeń matematycznych, które doprowadzą do odkrycia ciągu liczb będącego rozwiązaniem pewnego równania. W zamian za to przyznawana jest nagroda w postaci pewnej ilości kryptowaluty, która dzielona jest pomiędzy wszystkich, którzy wzięli udział w obliczeniu wyniku.

Metoda Proof of Stake jest natomiast zależna od ilości monet trzymanych na włączonym portfelu. Algorytm decyduje, kto potwierdzi transakcję i otrzyma prowizję. Zarobki zależą tu od stanu portfela i czynników losowych, które mają za zadanie zabezpieczyć walutę przed zmonopolizowaniem jej przez zorganizowane grupy wydobywcze. 

Jak kopać kryptowaluty?

Kopanie kryptowalut wymaga od nas zainwestowania w mocny sprzęt, który będzie radził sobie z wykonywaniem ogromnych ilości działań matematycznych. W większości przypadków górnicy wynagradzani są zależnie od tego, ile sami wkładają w rozwiązanie układu, dlatego też lepszy sprzęt jest równoznaczny z większymi zarobkami. Nie należy się jednak spieszyć z inwestowaniem w profesjonalne procesory i karty graficzne, gdyż nie każda waluta jest opłacalna do wydobycia.

Jak sprawdzić, czy kopanie kryptowalut jest opłacalne?

Wartość danej kryptowaluty raz rośnie, raz spada, a wydobycie jest zazwyczaj coraz trudniejsze. Z tego powodu nie zawsze opłaca się “kopać”. Jeśli chcemy przekonać się o tym, czy zysk z wydobycia przekroczy wydatki na energię elektryczną i koszta zakupu sprzętu, powinniśmy skorzystać z kalkulatora bitcoinwisdom.io. Po wypełnieniu danych i zatwierdzeniu ich otrzymamy wynik w kolorze zielonym lub czerwonym, który oznaczać będzie czy wydobycie okaże się rentowne, czy też na nim stracimy.

Opłacalność kopania Bitcoina (BTC)

Bitcoin (BTC) jest najpopularniejszą kryptowalutą na świecie. Na jej podstawie przybliżymy, od czego zależy opłacalność wydobycia walut krypto.

Opłacalność kopania Bitcoina (i innych kryptowalut) jest zależna od:

  • ceny BTC w przeliczeniu na standardowe waluty
  • kosztów wydobycia (cena sprzętu i energii elektrycznej lub koszty wynajęcia koparki)
  • poziomu trudności wydobycia (im waluta “starsza” i im więcej jej wydobyto, tym dalsze kopanie jest trudniejsze)
  • okresu, który pozostał do zmniejszenia nagród za kopanie (tzw. halving, który pojawia się w momencie, gdy wykopana zostanie pewna ilość kryptowaluty. Halving zmniejsza nagrody z wydobycia o 50%)

Należy pamiętać, że natychmiastowe zyski są niemożliwe i na początku musimy nastawić się na zainwestowanie pewnej ilości pieniędzy. Według analityków kopanie powinno zwrócić się najpóźniej po roku, inaczej osiągnięcie zysków może okazać się niemożliwe. 

Zabieramy się za kopanie kryptowalut

Najpopularniejszym sposobem kopania kryptowalut jest skorzystanie z koparek kryptowalutowych. Zazwyczaj złożone są one z dedykowanych układów ASIC lub kart graficznych. Niestety, zwykłe komputery nie wystarczą (chyba że dana waluta korzysta z metody wydobycia Proof of Stake).

Koparki są jednak dość drogie i mogą sobie na nie pozwolić głównie profesjonalni górnicy.

Koparka AntMiner

koparka AntMiner

Koparki można także wynajmować, ale należy uważać, gdyż wiele stron oferujących taką usługę to tzw. scamy, które chcą zebrać pieniądze od nieuważnych użytkowników, nie oferując nic w zamian. 

Do najpopularniejszych koparek należą urządzenia Antminer, produkowane przez firmę Bitmain. Te koparki typu ASIC pozwalają na osiągnięcie bardzo wysokiej prędkości obliczeń, przy stosunkowo niewielkim zużyciu mocy.

Jeśli nie chcemy inwestować w koparki, powinniśmy zainteresować się walutami, które można wydobyć przy pomocy technologii Proof of Stake. Oczywiście, również i w tym przypadku nie obejdzie się bez inwestycji, gdyż jeśli chcemy osiągać zyski, musimy wpierw zakupić pewną ilośc danej kryptowaluty.

Kopanie krypto przy użyciu telefonu komórkowego? To możliwe!

Nie tak dawno temu pojawiła się nowa kryptowaluta – Electroneum (ETN). Jej wydobycie możliwe jest przy użyciu specjalnej aplikacji na telefony komórkowe. Electroneum wydobywane jest przy użyciu zmodyfikowanej metody Proof of Work. Na początku określana jest moc obliczeniowa procesora, ale on sam nie jest wykorzystywany przy kopaniu, dzięki czemu telefon się nie grzeje. Zużycie baterii również nie wzrasta, mimo że aplikacja działa non stop w tle i wymaga stałego dostępu do Internetu. Wydobywać Electroneum może każdy, wystarczy tylko pobrać specjalną aplikację i zainstalować ją na smartfonie. 

Treść niniejszego serwisu ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, a zawarte tu treści są wyrazem osobistych poglądów ich autorów. Niniejszy serwis ani w całości ani w części nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa. Wszelkie decyzje finansowe i inwestycyjne podejmujesz drogi Czytelniku i Użytkowniku na własną odpowiedzialność.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.