Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ledger Nano S - Najbardziej popularny portfel sprzętowy

Ledger Nano S - recenzja
Ledger Nano S to najpopularniejszy portfel sprzętowy, który służy do przechowywania wszystkich najważniejszych kryptowalut, czyli między innymi: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, oraz wiele innych (obecnie około 1100 kryptowalut).

Główną zaletą urządzenia jest możliwość przechowywania kluczy prywatnych w trybie offline. Zapewnia to największy poziom bezpieczeństwa i sprawia że nie musimy się martwić o utratę naszych środków.

Nasza ocena

Cena
JAKOŚĆ
obsługa urządzenia
wspierane kryptowaluty

Oceny użytkowników

Cena
JAKOŚĆ
obsługa urządzenia
wspierane kryptowaluty
Wyślij ocenę
Dziękujemy za przesłanie oceny!
Podaj ocenę dla każdego kryterium.
Ocena według naszych czytelników:
4
5

W obecnych czasach nikomu chyba nie trzeba przedstawiać pojęcia kryptowaluty. Głównie za sprawą Bitcoina stały się one tak popularne, że wie o nich każdy inwestor czy fan nowoczesnych technologii. Z pewnością każdy posiadacz kryptowalut chciałby, aby jego środki były w pełni bezpieczne. Niestety, bardzo często pojawiają się informacje o nieuczciwych osobach prowadzących platformy obrotu czy próbach wyłudzenia. Z pomocą przychodzi…

Ledger Nano S

Jest to najpopularniejszy portfel sprzętowy, który służy do przechowywania wszystkich najważniejszych kryptowalut, czyli między innymi: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, oraz wiele innych (obecnie około 1100 kryptowalut). Aktualną listę można sprawdzić na stronie producenta.

Kup teraz Ledger Nano S na stronie producenta!

Tylko zakup w ten sposób daję Ci gwarancję bezpieczeństwa Twoich środków!

Co odróżnia Ledger Nano S od tradycyjnego przechowywania kryptowalut w aplikacji?

Portfel sprzętowy po wgraniu informacji pozostaje odłączony od sieci, dzięki czemu nie jest podatny na próby wyłudzeń czy ataków hakerów.  Ledger może być używany nawet zainfekowanym komputerze, bez obaw że nasze kryptowaluty zostaną skradzione przez hackerów.

W przypadku zniszczenia lub kradzieży portfela Ledger Nano S środki nadal są bezpieczne, ponieważ urządzenie każdorazowo wymaga potwierdzenia transakcji kodem PIN. Jeśli utracisz portfel, swoje środki możesz odzyskać za pomocą 24 słów kluczy, wygenerowanych przy pierwszej konfiguracji portfela (tzw. seed). 

Ledger Nano S jest urządzeniem produkcji francuskiej, na rynku zadebiutował w 2014 roku. Pokaźny staż i około 1,5 miliona sprzedanych egzemplarzy jasno daje do zrozumienia, że sprzęt jest godny zaufania. Ale oczywiście postanowiliśmy się upewnić.

Bezpieczeństwo użytkowania Ledger Nano S

Sama idea portfela sprzętowego gwarantuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Jednak Ledger Nano S posiada mnóstwo dodatkowych możliwości zabezpieczeń. Jedną z nich jest autorski system BOLOS  (Blockhain Open Ledger Operating System), który zabezpiecza portfel przed różnego rodzaju atakami. Kolejną metodą zabezpieczeń jest backup i fraza odzyskiwania.

Bardzo ważny element zabezpieczający to układ karty inteligentnej. Tego rodzaju układ wykorzystywany jest między innymi do ochrony informacji biometrycznych w paszportach i zabezpieczeń informacji na kartach kredytowych. Pomysłodawcy uważają, że smartcard chip jest znacznie skuteczniejszy od standardowych chipów z dodatkowym oprogramowaniem zabezpieczającym (smartcard chip wymaga znacznie więcej wysiłku i wyższych nakładów finansowych).

Poziom jakości zabezpieczeń według międzynarodowych standardów to EAL 5+ w skali od 1 do 7. Są to oczywiście tylko najważniejsze informacje na temat bezpieczeństwa Ledger Nano S. Gdyby chcieć rozpatrzyć to wnikliwie, powstałby osobny, bardzo obszerny artykuł.

Wygląd portfela Nano S

Przy pierwszym kontakcie Ledger Nano S jest łudząco podobny do pendrive`a. Jednak po bliższym zapoznaniu się z portfelem zauważymy różnice. Po pierwsze zamiast wtyczki na końcu urządzenia znajdziemy gniazdo. Po drugie, urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz.

Ledger Nano S - budowa

Prezentowane na nim informacje są czytelne, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania urządzenia. Sześć wersji kolorystycznych sprawia, ze również osoby z wyostrzonym zmysłem estetycznym znajdą tu coś dla siebie.

Zakup Ledger Nano S

Przede wszystkim należy pamiętać aby urządzenie kupić koniecznie na stronie producenta. Jest to reguła, której należy bezwzględnie przestrzegać za wszelką cenę. Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo naszych kryptowalut. Wszelkie oferty na serwisach aukcyjnych radzimy omijać szerokim łukiem.

Zapytacie dlaczego? Ponieważ urządzenia nieznanego pochodzenia mogły być wcześniej używane. Mogą być poddane rozmaitym modernizacjom, które narażą nas na straty i wreszcie mogą okazać się zwykłą podróbką skonstruowaną wyłącznie w celu wyłudzenia bądź oszustwa. Zatem pamiętajcie, zakupu dokonujemy wyłącznie na stronie producenta urządzenia – www.ledger.com

Cena urządzenia to 59 EUR z VAT. Do ceny nie trzeba doliczać kosztów przesyłki , gdyż ta jest darmowa i trwa na ogół od kilku do kilkunastu dni.

Konfiguracja Ledger Nano S

Konfiguracja Ledger Nano S

Portfel sprzętowy należy skonfigurować przed pierwszym użyciem. Do obsługi urządzenia mamy dwa przyciski, po lewej i prawej stronie oraz wspomniany już ekran. Poza funkcjami nawigacyjnymi, przyciski pełnią też rolę zatwierdzającą daną czynność (w tym celu należy przycisnąć naraz oba przyciski).

Po podłączeniu urządzenia na wyświetlaczu ukaże nam się napis Welcome. Klikamy oba przyciski aby przejść dalej. Następnie musimy nadać kod PIN urządzeniu. PIN powinien mieć standardowo od 4 do 8 cyfr. Przyciskami wybieramy cyfry, każdą z nich z osobna zatwierdzając. Następnie potwierdzamy kod. PIN będzie później potrzebny przy każdym podłączeniu urządzenia do komputera.

Kolejny krok to spisanie frazy odzyskiwania. Składa się ona z 24 słów. Bardzo ważne jest, aby przechowywać je w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla osób niepowołanych. Jest to Twoje zabezpieczenie na wypadek utraty środków w wyniku kradzieży, zgubienia, resetu bądź zniszczenia urządzenia. Dzięki frazie odzyskiwania możemy odzyskać swoje środki.

Frazę bezpieczeństwa, podobnie jak kod PIN, trzeba potwierdzić. Po wykonaniu powyższych czynności, urządzenie będzie skonfigurowane i gotowe do użycia.

Po skonfigurowaniu urządzenia należy zainstalować potrzebne aplikacje.

Zaczynamy od Ledger Live. Nie będziemy opisywać procesu instalacji, a jedynie nadmienimy, że warto zabezpieczyć aplikację hasłem mimo iż nie jest ono konieczne. Bezpieczeństwo naszych środków jest jednak nieocenione. Po pomyślnym zainstalowaniu Ledger Live mamy możliwość instalacji aplikacji dedykowanych pod odpowiednie kryptowaluty.

Instalacja każdej z nich jest bliźniaczo podobna. Po zainstalowaniu dedykowanej do danej kryptowaluty aplikacji, należy utworzyć konto, po czym możemy rozpocząć transfer środków na portfel sprzętowy.

Opinie o Ledger Nano S

Jako że przedmiot recenzji dostępny jest na rynku już od jakiegoś czasu, nie brakuje recenzji na jego temat. Wszystkie brzmią w podobnym tonie i stawiają Ledger Nano S w pozytywnym świetle.

Nie jest to dla nas zaskoczeniem, gdyż naszym zdaniem Ledger Nano S dzięki swojej funkcjonalności, zastosowanym rozwiązaniom i przyjemnemu dla oka designowi broni się sam. Najważniejszym powodem sukcesu jest wysoki poziom zabezpieczeń co zostało docenione przez blisko półtora miliona użytkowników na całym świecie.

Plusy

  • niska cena
  • łatwy w obsłudze
  • obsługuje dużą ilość kryptowalut

Minusy

  • brak możliwości używania za pomocą telefonu

Czy warto kupić Ledger Nano S?

Jeśli posiadasz znikome ilości kryptowalut to oczywiście nie jest Ci potrzebne tak zaawansowane urządzenie. Natomiast jeśli na co dzień obracasz na przykład Bitcoinami, posiadasz ich sporą ilość i chcesz aby były w pełni bezpieczne, to Ledger Nano S jest urządzeniem obok którego nie możesz przejść obojętnie.

Portfel sprzętowy łączy wygodę portfela pobieranego w formie aplikacji i bezpieczeństwo portfela papierowego. BOLOS, smartcard chip i odizolowanie od środowiska sieciowego gwarantują bezpieczeństwo przechowywanych środków. Cena zaledwie kilkudziesięciu Euro nie powinna stanowić przeszkody dla zabezpieczenia naszych środków. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, aby nie kupować sprzętu z nieznanych źródeł i ograniczyć się do strony producenta.

Treść niniejszego serwisu ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, a zawarte tu treści są wyrazem osobistych poglądów ich autorów. Niniejszy serwis ani w całości ani w części nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa. Wszelkie decyzje finansowe i inwestycyjne podejmujesz drogi Czytelniku i Użytkowniku na własną odpowiedzialność.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.