Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Paper Wallet – Papierowy portfel Bitcoin

Wszędzie można natknąć się na artykuły o wydobywaniu bitcoin’ów czy też handlu nimi. Jednak oprócz sprzedaży i zakupu, relacji między nimi, korzystną bądź nie passą na giełdzie istnieje kwestia co najmniej równie ważna. A może nawet kluczowa, gdyż stanowi podstawę do prawidłowego funkcjonowania wszystkich innych. To zagadnienie to temat przechowywania cyfrowych pieniędzy. Jak najlepiej to zrobić? Jak zabezpieczyć się przed ewentualną kradzieżą i tym samym stratą zysków? Świetnym rozwiązaniem będzie Bitcoin Paper Wallet.

Co to jest paper wallet?

Jest to sposób, dzięki któremu można przechowywać Bitcoin’y na kartce papieru. Jak sama nazwa wskazuje, bitcoin paper wallet to dosłownie papierowy portfel, służący do przechowywania bitcoinów. Takie narzędzie nie różni się więc zbytnio od swego tradycyjnego odpowiednika – portfela, skórzanego czy też materiałowego, przeznaczonego głównie do trzymania w nim pieniędzy.

Paper wallet na bitcoin’y wykonany jest jednak z papieru. Jest to dosłownie kartka papieru z zapisanym na niej kodem. Z kolei ten kod to prywatny klucz właściciela danego portfela papierowego na Bitcoin’y. Klucz składa się z ciągu nienaturalnych znaków. Dzięki niealfanumerycznej budowie i swojej długości kod taki jest praktycznie nie do złamania. Papierowe portfele cieszą się już dziś dużym zainteresowaniem konsumentów na rynku kryptowalut. Może warto “zafundować” sobie taką portmonetkę samemu?

Bitcoin Paper Wallet i jego bezpieczeństwo

Paper wallet to rozwiązanie niesłychanie bezpieczne. Przede wszystkim portfel taki odłączony jest całkowicie od Internetu. Nie ma więc obaw, że jakiś haker włamie się do niego i ukradnie odłożone tam Bitcoin’y. Po drugie, klucz zabezpieczeń to kod długi i skomplikowany, złożony ze znaków, z którymi zapamiętaniem ludzki umysł ma spore problemy. Z tego powodu znacząco spada szansa, że ktoś zapamięta podejrzane hasło. A złamanie takiego zabezpieczenia jest praktycznie niemożliwe.

Jak stworzyć Paper Wallet Bitcoin?

Papierowy portfel można wykonać samemu i nie przedstawia to większych problemów. Niezbędnymi narzędziami do wykonania go są oczywiście kartka i długopis, ale także generator klucza prywatnego. Generator papierowego portfela kryptowalut potrzebny jest po to, by stworzyć kod jak najbardziej skomplikowany, taki, który będzie nie do odgadnięcia przez osoby trzecie. 

Cały proces tworzenia papierowego portfela kryptowalut przedstawia się następująco: po uprzednim przeskanowaniu swojego komputera pod kątem obecności wirusów należy ściągnąć na komputer odpowiednie pliki i je rozpakować.

Wśród nich powinien znaleźć się skrypt do generowania portfela papierowego, np. GitHub

Bitcoin Wallet Generator

Kluczowym elementem, którego nie wolno pominąć, jest odłączenie komputera, na którym wykonywany jest paper wallet, od Internetu. 

Po pobraniu plików i upewnieniu się, że nasz internet jest dołączony. Należy wypakować pobrane archiwum, a następnie otworzyć plik bitaddres.org za pomocą przeglądarki internetowej. Najedź konkretny plik, a potem prawy przycisk myszy – otwórz za pomocą i wybierz swoją przeglądarkę.

Po otworzeniu pliku ruszaj kursorem myszki aż licznik dobije do 100%. Staraj się wykonywać ruchy bardzo chaotyczne, aby dodatkowo zwiększyć poziom bezpieczeństwa.

Generowanie papierowego portfela Bitcoin

Po uzyskaniu wyniku 100% nasz papierowy portfel Bitcoin został utworzony i jest gotowy do użytku. Teraz należy staranie zapisać wygenerowane klucze i dobrze je zabezpieczyć przed osobami trzecimi.

Private Key, czyli klucz prywatny oprócz bycia naszym hasłem, służy również do podpisania każdej transakcji. Zakładając, że takim kluczem nie powinniśmy się z nikim dzielić (skutkowałoby to udostępnieniem hasła do naszego portfela)

Zapisywanie klucza prywatnego do papierowego portfela Bitcoin

Należy zapisać ciąg znaków zaznaczony w ramcę.

Rodzaje kluczy prywatnych

  • Private Key (SECRET) – to klucz prywatny, o którym była mowa wyżej. Klucz prywatny jest tajną częścią danych, która potwierdza Twoje prawo do wydawania bitcoinów z danego portfela poprzez podpis kryptograficzny. Ujawnienie klucza prywatnego może skutkować tym, że osoba trzecia uzyska dostęp do danego portfela Bitcoin.
  • Bitcoin Adress (SHARE) – to klucz publiczny który umożliwia przesyłanie bitcoinów na portfel. Klucz publiczny można porównać do numeru konta w banku. Osoba która zna tylko adres publiczny, nie będzie w stanie w żaden sposób uzyskać dostępu do klucza prywatnego.

Jednak aby bitcoin paper wallet pozostał całkowicie bezpiecznym "sejfem", jego posiadacz musi zadbać o kilka niezwykle istotnych rzeczy

Należy więc stworzyć kilka kopii portfela papierowego, aby w razie zniszczenia lub zgubienia jednego egzemplarza nie utracić dostępu do swoich środków w postaci kryptowalut. W ochronie przed zużyciem się papieru lub zamazaniem pisma warto też zalaminować taką kartkę. Oczywiście absolutna podstawa to nieudostępnianie prywatnego klucza osobom trzecim i to zarówno celowe, jak i przypadkowe. Ważne jest nie tylko, aby nie dzielić się kodem z niepowołanymi do tej wiedzy osobami, ale także, by dołożyć wszelkich starań, aby takie niepowołane osoby same nie były w stanie zdobyć prywatnego klucza.

Treść niniejszego serwisu ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, a zawarte tu treści są wyrazem osobistych poglądów ich autorów. Niniejszy serwis ani w całości ani w części nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa. Wszelkie decyzje finansowe i inwestycyjne podejmujesz drogi Czytelniku i Użytkowniku na własną odpowiedzialność.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.