Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Poznaj zalety kopania kryptowalut z pomocą fotowoltaiki

Kryptowaluta to rozproszony oraz innowacyjny system księgowy, który przechowuje dane dotyczące posiadania w umownych jednostkach. Wzbudza coraz większe zainteresowanie, ponieważ kojarzy się z niezależnością oraz z zyskiem inwestycyjnym. Wiele osób decyduje się więc na jej samodzielne wytwarzanie. Istotne jest, że kopanie kryptowalut staje się coraz bardziej opłacalne wraz ze wzrostem ceny bitcoina. Nie można bowiem zapomnieć, że BTC osiągnął najwyższą moc obliczeniową sieci w dotychczasowej historii. 

Z kolei dzięki fotowoltaice, można znacząco obniżyć koszty potrzebne do wydobycia tych wirtualnych monet. W poniższym artykule przyjrzymy się zjawisku kopania kryptowalut, a także dokładniej opiszemy związek fotowoltaiki z niższą ceną za ich wydobycie. 

Kopanie kryptowalut - co to właściwie jest?

Kopanie kryptowalut należy do najważniejszych elementów, które wpływają na ich prawidłowe funkcjonowanie, przedstawione jako zdecentralizowana sieć peer-to-peer (mimo braku centralnego organu zarządzającego, który sprawowałby nad nimi nadzór). Kopanie kryptowalut to proces, w którym transakcje dokonywane między użytkownikami zostają poddane weryfikacji, przed późniejszym dodaniem ich do publicznego rejestru blockchain.

Ponadto kopaniem kryptowalut możemy również określić wprowadzanie do istniejącej już podaży nowych tokentów, czy kryptowalut. Warto również dodać, że proces ten jest możliwy na każdym komputerze, na którym zainstalowane jest odpowiednie oprogramowanie.

Opłacalność kopania kryptowalut i możliwość zysku.

Dokonując kalkulacji zwrotu z inwestycji należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Wszystkie są bardzo istotne i nie należy bagatelizować żadnej z nich. Oczywiste wydaje się wybranie strategii kopania, polegającej na jak największym zminimalizowaniu ryzyka inwestycyjnego. Poniżej podajemy kwestie, nad którymi warto się zastanowić:

  • wybranie oraz analiza waluty, którą górnik ma za zadanie wytwarzać,
  • przemyślny zakup maszyny (maszyn) do kopania – należy zwrócić uwagę na sytuację posiadania kilku maszyn – im jest ich więcej podłączonych do sieci, tym każdy z minerów, zarobi odrobinę mniej od swojego poprzednika. Następnie, warto się zastanowić nad mocą maszyny. Im jest ona mocniejsza, tym większa jest praca w sieciach blockchain, co z kolei wpływa na wyższe wynagrodzenie,
  • wybór maszyny pod względem zużywanej przez nią energii, jakości jej podzespołów, możliwości serwisowania, mocy całkowitej, czy dostępności u producenta jest równie ważny. Szczególną uwagę należy zwrócić na koparkę Antminer S9, którą dokładniej opisujemy w następnym akapicie,
  • oszacowanie ceny energii, jaka będzie zużyta do zasilania koparek

Dowiedz się jak kopać kryptowaluty.

Na samym początku wyjaśnimy dokładnie, na czym polega kopanie kryptowalut (ang. mining). Jest to proces polegający na zatwierdzaniu nowych bloków oraz późniejszym ich dołączaniu do łańcucha bloków (ang. blockchain) już istniejącego. To właśnie w bloku ma miejsce emisja nowych monet, a także potwierdzanie następnych transakcji. 

Mówiąc prościej – kopanie kryptowalut jest procesem podczas, którego zostają wykonywane bardzo skomplikowane kalkulacje matematyczne. Wszystkim zajmują się tzw. górnicy kryptowalutowi. 

Są to posiadacze wyjątkowo wytrzymałych komputerów, z którymi są w stanie sobie poradzić jedynie najmocniejsze karty graficzne. Cała czynność odbywa się dzięki ogromnej ilości ludzi z całego świata, tworzącej jedną sieć górników. Wcześniej opisany proces daje możliwość na uzyskanie chronologicznego porządku transakcji.

Warto dodać, że w celu jej potwierdzenia oraz dodania do łańcucha, konieczne jest jej zapakowanie w blok, który spełnia wymagające wytyczne szyfrowania. Weryfikacją zajmują się górnicy, co sprawia, że jest ona w stu procentach niezależna, a także neutralna

Zanim górnik rozpocznie proces kopania, dodaje on swoją transakcję, w której zostaje wysłana nagroda górnicza w ramach wydobycia bloku. Jest to transakcja bazowa (ang. coinbase), która oznacza produkowanie kryptowalut. 

Kiedy transakcja zostanie zaszyfrowana, kryptowaluty są umieszczane w jednym bloku, łączone w pary, po czym następuje ich kolejne zmieszanie. Cały proces kończy się w momencie utworzenia przez kryptowaluty drzewa szyfrów (ang. Hash Root). Następnym etapem jest umieszczenie Hash Root wraz z szyfrem z wcześniejszego bloku, a także dowolną liczbą w nagłówku bloku.

Kolejnym krokiem jest ich ponowne mieszanie. Zabieg ma na celu stworzenie tzw. wartości wyjściowej, która będzie działać pod postacią identyfikatora. Warto dodać, że konieczne jest, aby identyfikator był mniejszy niż wartość uznana za ostateczną przez protokół.

Wartość ostateczna jest skalowana, dzięki czemu tempo wytwarzania nowych bloków jest proporcjonalne do miary mocy, która jest potrzebna do procesu szyfrowania. Kolejną kwestią jest nieustanne szyfrowanie nagłówka, do czego stosuje się losowe liczby (o których pisaliśmy wcześniej). Proces trwa do momentu, w którym zostanie wytworzony prawidłowy szyfr. Jest on następnie transmitowany do sieci. W tym samym czasie blok weryfikują inny górnicy, po czym umieszczają go w ich własnej kopii łańcucha bloków.

Jedną z lepszych koparek do tego typu przedsięwzięcia jest koparka Antminer S17.

Na samym początku wyjaśnijmy jednak definicję ASIC – są to układy scalone zaprojektowane do konkretnego typu zadania.

Jedną z lepszych koparek do tego typu przedsięwzięcia jest koparka Antminer S17. Na samym początku wyjaśnijmy jednak definicję ASIC – są to układy scalone zaprojektowane do konkretnego typu zadania.

Do ich zalet należy przede wszystkim zaliczyć energooszczędność, szybkość oraz niezawodność.

Koparka AntMinerDzięki temu koparki zbudowane na ASIC (w tym Antminer S17) wypierają swoją konkurencję. Współczynnik mieszania Antminer S17 określa się jako 67 Th/s (w wersji najszybszej ponad 75Th/s), a jej pobór energii to 2630 W.

W celu policzenia kwoty BTC realnej do uzyskania, warto posłużyć się kalkulatorem górniczym BTC. Radzimy wybranie kilku urządzeń tego typu w celu osiągnięcia jak najdokładniejszego wyniku. Antminer S17 zdecydowanie można określić jako najbardziej efektywną koparkę ze względu zużywania przez nią znacznie mniej energii, niż u jej konkurencji. 

Kopanie kryptowalut, a fotowoltaika

Warto zwrócić uwagę, że wykorzystanie paneli słonecznych jest bardziej ekonomiczne niż korzystanie z konwencjonalnej energii, zwłaszcza w państwach, w których cena tejże energii jest wysoka – mowa również o Polsce. 

Opłacalność kopania kryptowalut w Polsce

W momencie pisania tego artykułu (listopad 2020 r.), przy aktualnej cenie prądu kopanie kryptowalut jest mało opłacalne. Z tego tytułu warto rozważyć zakup paneli fotowoltaicznych, aby znacząco obniżyć rachunki za prąd.

Mając dobrze dobraną instalacje możemy obniżyć faktyczny wydatek za prąd do ceny 40 groszy za kWh – a w takim przypadku z każdej przykładowej koparki jesteśmy w stanie wygenerować ok 20-30 zł zysku dziennie.

wykorzystanie fotowoltaiki przy kopaniu kryptowalut

Instalacja fotowoltaiczna wiąże się z poniesieniem jednorazowego kosztu. Dodatkowo uzyskuje się na nią rozmaite dotacje, a więc początkowa inwestycja może zostać znacznie pomniejszona. W późniejszym czasie koszt wydobywania kryptowalut będzie praktycznie zerowy. Istnieje także szansa dobrania odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej do obsługiwanej kryptokoparki. Dobrze przygotowany doradca, z pewnością pomoże dobrać odpowiednią moc, która ma zostać przeznaczona dla koparek kryptowalutowych. Koszt instalacji zależny jest od warunków technicznych i skali inwestycji. 

Nie musząc opłacać sporych rachunków za prąd kryptokoparka zacznie generować dla użytkowników pasywny zysk. Wydobywanie stanie się więc tanim i bardzo opłacalnym procesem. Panele fotowoltaiczne wykazują się długą żywotnością i trwałością, a co za tym idzie spełnią oczekiwania każdego inwestora. Świetnie radzą sobie też z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Osoby wydobywające kryptowaluty nie uzależniają się od ewentualnych podwyżek cen prądu, które mogłyby je znacząco dotknąć.

Do kopania kryptowalut polecamy typ instalacji zwany on-grid. Jest to instalacja będąca zintegrowaną z siecią operatora.

Energia słoneczna jest w stanie zmniejszyć koszty wydobycia kryptowalut. Panele zaczynają ją produkować, a następnie “karmi się” nią kryptokoparkę. Dużym atutem dla klientów jest także możliwość magazynowania nadwyżki energii, którą można z powodzeniem wykorzystać w późniejszym terminie.

Należy zwrócić uwagę, że w momencie zakupu instalacji hybrydowych, czy off-grid, nie będzie to opłacalne, ponieważ nawet ogromny akumulator, wykorzystany do ich budowy byłby w stanie zasilić jedynie kilka koparek przez zaledwie parę godzin. Ponadto w instalacji hybrydowej, wymiana akumulatora musiałaby nastąpić po 10 latach, a w instalacji off-grid po 2 latach. 

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas artykuł, dostarczył Ci odpowiedniej wiedzy na temat kopania kryptowalut. Staraliśmy się przekazać najistotniejsze informacje z tej dziedziny, które pozwolą na samodzielne rozpoczęcie wytwarzania wirtualnych monet. Ponadto odpowiedzieliśmy na najbardziej nurtujące pytania, nad którymi zastanawiają się osoby początkujące, a czasami także średniozaawansowane. 

Treść niniejszego serwisu ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, a zawarte tu treści są wyrazem osobistych poglądów ich autorów. Niniejszy serwis ani w całości ani w części nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa. Wszelkie decyzje finansowe i inwestycyjne podejmujesz drogi Czytelniku i Użytkowniku na własną odpowiedzialność.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.