Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak kupić Bitcoin? Poradnik początkującego inwestora

W ostatnim czasie kryptowaluty takie jak Bitcoin stają się coraz popularniejsze. Obserwując wysokie wzrosty cen coraz więcej Polaków wybiera kryptowaluty jako formę inwestycji. Niestety jednocześnie cały czas brakuje wiedzy i świadomości, w jaki sposób kupować Bitcoiny, by transakcje były bezpieczne i korzystne. W poniższym artykule wyjaśniamy najważniejsze pojęcia i przedstawiamy praktyczne wskazówki dla początkujących inwestorów.

Jak kupić Bitcoin?

Bitcoin to obecnie najpopularniejsza kryptowalutą – czyli “waluta” istniejąca niezależnie od rządów państw i banków centralnych oraz nieuznawana przez nie. Została wprowadzona w 2009 roku przez internautę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. 

W pierwszym okresie Bitcoin stanowił niszowe rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów chciały uciec od tradycyjnego systemu bankowego i oczekiwały anonimowości transakcji. Coraz większe zainteresowanie spowodowało jednak znaczny wzrost wartości Bitcoinów, które obecnie kupowane są przede wszystkim ze względów inwestycyjnych.

Bitcoin, w przeciwieństwie do tradycyjnych walut posiada wyłącznie cyfrową formę – istnieje jako matematyczne algorytmy – co sprawia, że jest poza kontrolą organów podatkowych, nie może również zostać zajęty przez komornika. Jednocześnie jednak można wygodnie dokonywać transakcji przy jego pomocy wszędzie tam, gdzie jest internet.

Co ważne, dzięki wykorzystaniu tzw. mechanizmu Blockchain (bazującego na rozproszonej bazie danych) i otwartego kodu źródłowego Bitcoin nie może stracić na wartości w wyniku inflacji, nie da się go po prostu “dodrukować”.

Jak założyć portfel kryptowalut?

Inwestowanie w Bitcoin nie jest trudne. Wystarczą umiejętności komputerowe podobne do tych, których potrzebujemy, by korzystać z bankowości internetowej.

Pierwszym krokiem będzie założenie portfela kryptowalut, w którym będziemy “przechowywać” posiadane przez nas Bitcoiny.

Możemy to zrobić pobierając specjalny program do instalacji na komputerze, aplikację mobilną (np. Samourai Wallet, lub Exodus Wallet) ze sklepu Google, lub kupując dedykowany portfel sprzętowy – który zapewnia największe bezpieczeństwo. 

Warto na tym etapie przemyśleć, w jaki sposób będziemy najczęściej dokonywać transakcji – czy na jednym, domowym komputerze, czy też korzystając z różnych urządzeń. 

Gdzie kupić Bitcoin?

Gdy posiadamy portfel kryptowalut, nadchodzi czas, gdy wreszcie możemy zakupić Bitcoiny. Możemy to zrobić korzystając z kantorów kryptowalut, giełd Bitcoinów lub Revolut, jak również, oczywiście, poprzez indywidualne transakcje z osobami, które chcą sprzedać kryptowaluty.

Poszczególne rozwiązania różnią się znacząco pod względem wygody, opłacalności i bezpieczeństwa transakcji, dlatego też przed dokonaniem transakcji warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Kantory kryptowalut

Kantory kryptowalut funkcjonują bardzo podobnie do zwykłych kantorów internetowych. Oprócz Bitcoina można na nich kupować zwykle także inne kryptowaluty, na przykład Ethereum czy Litecoin.

Po rejestracji (a w przypadku mniejszych kwot niekiedy bez niej) przesyłamy pieniądze wykonując przelew na rachunek w kantorze. Następnie wymieniamy pieniądze po podanym przez kantor kursie.

Kantory kryptowalut są polecane przede wszystkim w trzech wypadkach:

  • początkującym użytkownikom, którzy poszukują jak największej prostoty w dokonywaniu transakcji;
  • osobom, które pragną nabyć lub sprzedać kryptowaluty jak najszybciej;
  • zależy nam na możliwie jak największej prywatności – tożsamość nabywców kryptowalut zwykle nie jest tu w żaden sposób weryfikowana.

Zdecydowaną wadą internetowych kantorów kryptowalut jest jednak bardzo często niekorzystny kurs. Warto być świadomym, że w wielu przypadkach kupując Bitcoin w kantorze internetowym zapłacimy nieco więcej niż poprzez giełdę.

Giełdy kryptowalut

Osoby, które na poważnie myślą o inwestowaniu w kryptowaluty, a nie jedynie okazjonalnie wymienić niewielką kwotę, powinny raczej korzystać z giełd kryptowalut, gdzie bardzo często ceny są znacznie korzystniejsze.

Giełdy kryptowalut służą zarówno wymianie niewielkich kwot Bitcoinów przez indywidualnych nabywców, jak i realizacji największych transakcji przez zawodowych traderów. Pod względem formy giełdy Bitcoin przypominają nieco platformy Forex – za ich pośrednictwem mamy dostęp do szczegółowych informacji rynkowych, analiz i wykresów. Przy pomocy giełdy Bitcoinów możemy dokonywać transakcji na dwa sposoby:

  • kupując i sprzedając Bitcoiny od samej giełdy, po podanej przez nią cenie – szybsze rozwiązanie – nie musimy szukać żadnego inwestora, jednak musimy się liczyć z koniecznością doliczenia niewielkiej opłaty manipulacyjnej (często mimo tej opłaty nadal jest to bardziej opłacalne niż w kantorze kryptowalut);
  • zawierając transakcje z innymi użytkownikami w formie aukcji lub zleceń kupna/sprzedaży – zwykle w tym wypadku dodatkowe opłaty nie występują, a jeśli jesteśmy gotowi chwilę poczekać, możemy znaleźć osobę z którą zawrzemy transakcję na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Sprawdź nasze zestawienie najlepszych giełd kryptowalut i wybierz giełdę najbardziej dopasowaną do Twoich potrzeb. 

Transakcje z indywidualnymi sprzedającymi

Oczywiście, możemy również zdecydować się zrealizować transakcję również poza giełdą, umawiając się na wymianę indywidualnie. W takim przypadku jednak nie mamy żadnej gwarancji, że sprzedawca jest uczciwy i nie będzie próbował nas oszukać.

Ryzyko jest bardzo duże, dlatego też odradzamy transakcje realizowane w ten sposób (chyba, że dobrze znasz sprzedawcę i masz do niego pełne zaufanie).

Skąd się bierze wycena Bitcoina?

Wycena Bitcoina kształtuje się całkowicie w warunkach rynkowych – regulują ją zmieniające się relacje popytu i podaży.

Każda transakcja kupna i sprzedaży jest zapisywana anonimowo w rozproszonej bazie, dlatego też żaden z użytkowników – łącznie z twórcą kryptowaluty – nie może sztucznie zmienić jej wartości.

Podaż Bitcoinów jest jednak ograniczona – wprowadzono zabezpieczenia, które powodują, że możliwe jest wydobycie łącznie “jedynie” 21 milionów BTC, z których większa połowa już istnieje (zabezpieczenie przed utratą wartości). Jednocześnie zainteresowanie Bitcoinami rośnie w ogromnym tempie i coraz bardziej upowszechnia się wiedza o kryptowalutach.

To sprawiło, że w długiej perspektywie cena Bitcoina bardzo wzrosła. Pojawiające się w mediach informacje (często fałszywe) jakoby kryptowaluty były “bańką spekulacyjną” od czasu do czasu powodują jednak strach i wyprzedawanie kryptowaluty, co w krótkim okresie skutkuje spadkiem ceny.

Aktualną cenę Bitcoina można śledzić na specjalnie stworzonych w tym celu stronach: coinmarketcap.com, livecoinwatch.com, lub coinpaprica.com.

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas transakcji realizowanych w Bitcoinach

Chociaż giełdy i kantory kryptowalut stosują zabezpieczenia podobne do tych, które są standardem w bankowości internetowej, przy transakcjach w kryptowalutach – tak samo jak przy wszystkich innych środkach płatniczych – również może dochodzić do prób oszustw, wyłudzeń i ataków hakerów.

Aby tego uniknąć podstawą jest dbałość o cyberbezpieczeństwo: aktualizować oprogramowanie antywirusowe, używać różnych haseł w różnych serwisach, dokonywać transakcji wyłącznie poprzez strony posiadające certyfikat SSL, korzystać wyłącznie z dużych, cieszących się dobrą renomą kantorów i giełd.

Pamiętajmy również o tym, że najpewniejszym rozwiązaniem jest przesyłanie Bitcoinów do swoich portfeli od razu po dokonaniu wymiany – najpewniejsze są portfele sprzętowe.

W takim przypadku mamy pewność, że nie stracimy dużych sum, gdyby giełda zbankrutowała lub padła ofiarą hakerów. Trzymając się tych zasad nie powinniśmy obawiać się realizować transakcji w kryptowalutach.

Treść niniejszego serwisu ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, a zawarte tu treści są wyrazem osobistych poglądów ich autorów. Niniejszy serwis ani w całości ani w części nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa. Wszelkie decyzje finansowe i inwestycyjne podejmujesz drogi Czytelniku i Użytkowniku na własną odpowiedzialność.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.