Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ranking: najlepsze giełdy kryptowalut – Bitcoin

Giełdy kryptowalut to internetowe serwisy, na których użytkownicy mają możliwość zawrzeć transakcję kupna i sprzedaży kryptowalut. Giełdy kryptowalut są przeznaczone dla osób rozpoczynających inwestycje w kryptowaluty, jak też dla tych osób bardziej zaawansowanych.

Platformy te funkcjonują w sposób ciągły, więc dokonywane transakcje mogą odbywać się bez przerw. W przypadku niektórych giełd różnica notowań kryptowalut może się różnić. Wynika to z braku istnienia określonej jednostki, która prowadziłaby rolę regulacyjną czy kontrolną w tym zakresie. Jest to główna cecha giełd kryptowalutowych, które mają swobodę przy ustalaniu kursu. Najpopularniejszymi giełdami kryptowalutowymi są: Binance, Bitfinex, CoinBase, HitBTC.

Ranking: najlepsze giełdy kryptowalutowe

Giełda kryptowalut - Binance

Binance

Binance to największa giełda kryptowalut na świecie. Platforma posiada wysokie wolumeny, jest dobrze zabezpieczona oraz prowadzi fundusz gwarancyjny SAFU, z którego środki wykorzystywane są do wypłaty odszkodowań w przypadku utraty środków lub włamań hakerskich. Binance pobiera stałą prowizję za transakcję w wysokości 0,1% jej wartości. 

Giełda nie przyjmuje wpłat w postaci walut fiducjarnych (euro, złoty, dolar, itp.) w związku z czym przy rejestracji nie wymagane są żadne dokumenty i dowody tożsamości.

Podsumowanie:

Support:
4.5/5
Plynność:
5/5
Interfejs:
5/5
Prowizje:
5/5

(rejestrując się z naszego linku otrzymasz dożywotni rabat 10% na wartość naliczanej prowizji)

Rok założenia: 2017

Walty FIAT: TAK

Złotówki: NIE

Kryptowaluty: 150

Prowizje: 0,1%

giełda kryptowalut Bitclude

Bitclude

BitClude – pierwsza polska giełda kryptowalut, która uzyskała jako pierwsza zezwolenie KNF na prowadzenie działalności płatniczej. Na giełdzie można handlować następującymi kryptowaluty: BitcoinBitcoin Cash i Litecoin

Giełda BitClude wyróżnia się natychmiastową weryfikacją użytkownika oraz obsługą szybkie przelewy BLIK, które są księgowane bez zwłoki czasowej. Warto zwrócić również uwagę na próg wejścia, który jest naprawdę niski i wynosi zaledwie 20 złotych.

Podsumowanie:

Support:
5/5
Plynność:
4.5/5
Interfejs:
5/5
Prowizje:
4/5

Rok założenia: 2019

Walty FIAT: TAK

Złotówki: TAK

Kryptowaluty: 3

Prowizje: 0,2%

Giełda kryptowalut - BitBay

BitBay

BitBay to największa giełda cyfrowych walut w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecia w Europie, która zadebiutowała w 2014 roku w Polsce. W roku 2017 bywały momenty w których obrót platformy był większy niż na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW).

Giełda obsługuje trzy waluty fiducjarne: PLN, EUR oraz USD, co znacznie ułatwia zakup pierwszych kryptowalut.

Bitbay wymaga weryfikacji, która zazwyczaj trwa 48 godziny. 

Podsumowanie:

Support:
3.5/5
Plynność:
4.8/5
Interfejs:
5/5
Prowizje:
5/5

Rok założenia: 2014

Walty FIAT: TAK

Złotówki: TAK

Kryptowaluty: 26

Prowizje: 0,43%

logo giełdy coinbase

Coinbase

CoinBase to amerykańska giełda kryptowalut, która należy do ścisłej czołówki najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. Aby móc kupować kryptowaluty na Coinbase trzeba się zweryfikować przy pomocy skanu lub zdjęcia paszportu, prawa jazdy bądź dowodu osobistego.

Na Coinbase można kupić kryptowalutę za pomocą karty Visa lub MasterCard, a sam zakup jest niezwykle szybki i prosty.

Coinbase pośredniczy w wymianie kryptowalut takich jak Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum (ETH), Ethereum Classic (ETC) oraz Litecoin (LTC) z walutami fiducjarnymi w około 30 krajach.

Podsumowanie:

Support:
4.4/5
Plynność:
5/5
Interfejs:
5/5
Prowizje:
3.5/5

(rejestrując się z naszego linku otrzymasz równowartość 38 zł w Bitcoinie, jeśli kupisz kryptowaluty za więcej niż 389 zł)

Rok założenia: 2012

Walty FIAT: TAK

Złotówki: TAK

Kryptowaluty: 18

Prowizje: 0,3%

kucoin-logo

KuCoin

Kucoin to giełda kryptowalut z siedzibą w Hongkongku, która posiada tysiące klientów na całym świecie. W swojej ofercie gieła posiada bardzo dużo altcoinów, dość sprawny support w języku angielskim oraz aktywną społeczność. KuCoin jest postrzegany jako jeden z największych konkurentów giełdy Binance.

Obydwie giełdy posiadają własny token, który pozwala obniżyć prowizje, nie akceptują walut tradycyjnych,  prowadzą też podobną politykę w zakresie opłaty transakcyjnej.

Podsumowanie:

Support:
4.4/5
Plynność:
4.5/5
Interfejs:
4.8/5
Prowizje:
5/5

Rok założenia: 2017

Walty FIAT: NIE

Złotówki: NIE

Kryptowaluty: 170

Prowizje: 0,1%

bitfinex

Bitfinex

Bittrex to amerykańska giełda kryptowalut z siedzibą w Seattle. Jest jedną z najdłużej działających platform na rynku. W swojej ofercie Bitfinex aktualnie posiada 130 kryptowalut i tokenów (w tym BTC, ETH, XVG, XRP, ADA, XRP, LTC, RDD, ZEC) oraz umożliwia użytkownikom handel do 3,3x dźwigni finansowej poprzez pozyskanie środków z platformy depozytów zabezpieczających.

Giełda wymaga weryfikacji tożsamości użytkowników w przypadku chęci wypłaty walut fiducjarnych. Przy korzystaniu z wymiany krypto-krypto weryfikacja nie jest konieczna.

Podsumowanie:

Support:
4.4/5
Plynność:
5/5
Interfejs:
4/5
Prowizje:
3.5/5

Rok założenia: 2012

Walty FIAT: TAK

Złotówki: NIE

Kryptowaluty: 18

Prowizje: 0,3%

Giełda może pełnić dwie role przy zakupie kryptowalut:

  • kupując i sprzedając Bitcoiny od samej giełdy, po podanej przez nią cenie – szybsze rozwiązanie – nie musimy szukać żadnego inwestora, jednak musimy się liczyć z koniecznością doliczenia niewielkiej opłaty manipulacyjnej (często mimo tej opłaty nadal jest to bardziej opłacalne niż w kantorze kryptowalut);
  • zawierając transakcje z innymi użytkownikami w formie aukcji lub zleceń kupna/sprzedaży – zwykle w tym wypadku dodatkowe opłaty nie występują, a jeśli jesteśmy gotowi chwilę poczekać, możemy znaleźć osobę z którą zawrzemy transakcję na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Najważniejszą zasadą korzystania z giełd jest przechowywanie na nich tylko tych środków, którymi zamierzasz handlować w najbliższym czasie.

Chociaż giełdy i kantory kryptowalut stosują zabezpieczenia podobne do tych, które są standardem w bankowości internetowej, przy transakcjach w Bitcoinach – tak samo jak przy wszystkich innych środkach płatniczych – również może dochodzić do prób oszustw, wyłudzeń i ataków hakerów lub nawet bankructwa platformy. Odzyskanie utraconych na giełdzie środków może stać się trudne bądź nawet niemożliwe.

Należy o tym pamiętać i przechowywać nasze cyfrowe aktywa na własnych portfelach, najlepiej takich, do których klucz prywatny jest w naszym wyłącznym posiadaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup portfela sprzętowego takiego jak Ledger Nano S lub Trezor One  – obydwa urządzenia zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa naszym kryptowalutom.

Zapisz się na bezpłatny newsletter, by otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach.