2017Wyświetleń 0Komentarzy

Rozliczanie kryptowalut w PIT – jak rozliczyć podatek
Inwestowanie w kryptowaluty, jak każda inna forma zarobku, obliguje do rozliczenia się z uzyskanych przychodów z urzędem skarbowym. Należy pamiętać jednak o tym, że rozliczenie w tym wypadku jest specyficzne i należy właściwie dokumentować wszystkie rozliczenia oraz transakcje.
Przeczytaj również
Inwestowanie w kryptowaluty. Jak zacząć, czy to się opłaca?
Jak rozliczyć podatek z kryptowalut w PIT?
Osoby, które zajmują się handlem kryptowalutami muszą rozliczyć się przy pomocy formularza PIT-38 w źródle kapitały pieniężne. Z rozliczeniem tym związanych jest kilka zasad:
- przychodu z kryptowalut nie wolno sumować z przychodem ze sprzedaży akcji, udziałów czy praw finansowych,
- kosztów poniesionych na nabycie kryptowalut nie można łączyć z innymi kosztami,
- różnica między przychodem a kosztem może być rozliczana jedynie w ramach kryptowalut,
- nadwyżka kosztów (strata) w przypadku kryptowalut jest przenoszona do rozliczenia na następny rok podatkowy.
Ile wynosi stawka podatku w przypadku kryptowalut?
Podstawę do obliczenia podatku stanowi dochód, czyli różnica między przychodem a poniesionymi kosztami. Stawka podatku w przypadku kryptowalut wynosi 19% (podatek Belki).
Kwoty podstawy nie można obniżać o wartość ulg czy odliczeń podatkowych. Należy również pamiętać o tym, że za handel kryptowalutami nie płaci się żadnych zaliczek w ciągu roku, rozlicza się dopiero w ramach deklaracji podatkowej całość transakcji.
Rozliczanie kilku rodzajów przychodów kapitałowych w PIT
W sytuacji, gdy podatnik osiągnął przychody z różnych rodzajów przychodów kapitałowych, nie ma obowiązku składania kilku oddzielnych deklaracji podatkowych PIT-38. Mimo iż przychodów i kosztów związanych z kryptowalutami nie łączy się z innymi rodzajami przychodów kapitałowych, nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku zapłaty podatku. Całą kwotę, która wynika z deklaracji PIT-38 można wpłacić jednym przelewem.
Portfel do prechowywania kryptowalut
Sprawdź również: Trezor One – Portfel sprzętowy Bitcoin
Jak wygląda sytuacja w przypadku poniesienia straty?
W przypadku kryptowalut nie funkcjonuje pojęcie straty. Mówi się jedynie o nadwyżce kosztów uzyskania przychodów nad przychodami z handlu kryptowalutami. W związku z tym ową nadwyżkę należy rozliczyć w roku następnym, a nie jak ma to miejsce w przypadku straty do 5 lat kalendarzowych. W związku z tym, że nadwyżkę można rozliczyć w jednym roku podatkowym i nie można jej podzielić.
Rozliczenie z urzędem skarbowym z handlu kryptowalutami nie jest wcale trudne. Należy jednak pamiętać o wszystkich obowiązujących zasadach i wyborze odpowiedniej deklaracji podatkowej. Wcześniej do rozliczenia się z handlu kryptowalutami służyła deklaracja PIT-36, jednak obecnie właściwym formularzem jest PIT-38. Dobrze jest więc na bieżąco śledzić wszelkie zmiany związane z rozliczaniem handlu kryptowalutami, aby rozliczyć się w prawidłowy sposób i nie mieć żadnych problemów z urzędem skarbowym.
Tags: Podatki