Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin – jak zacząć?

Jeśli zamierzasz zainteresować się tematyką kryptowalut, jest kilka rzeczy które musisz wiedzieć. Bitcoin jest największą i najstarszą kryptowalutą, która powstała ponad dekadę temu.  Pozwala na transfer środków w nieco inny sposób niż za pośrednictwem tradycyjnych banków. W swoim założeniu ma być całkowicie niezależny od wpływów rządów i prywatnych firm, a także zapewniać możliwość przeprowadzania transakcji bez obecności jakichkolwiek pośredników.

 

Co to jest Bitcoin?

FaviconBitcoin (w skrócie BTC) to – mówiąc najprościej – wirtualna waluta czy też kryptowaluta, która powstała w 2009 roku. Nie wiadomo dokładnie, kto był jej twórcą, choć osoba ta (lub grupa osób) nazywana jest Satoshi Nakamoto. Tak też, od imienia twórcy, określane są cząstki bitcoina – satoshi. 1 satoshi to 0,000000001 BTC.

Skąd bierze się cena Bitcoin?

Wycena Bitcoina

Wycena Bitcoina podobnie jak każdej innej waluty czy aktywa kształtuje się całkowicie w warunkach rynkowych – regulują ją zmieniające się prawa popytu i podaży. Bitcoinem handluje się bez przerwy na giełdach kryptowalutowych, gdzie przede wszystkim kreuje się jego cena.

Wartość BTC może w krótkim czasie niespodziewanie wzrosnąć lub zmaleć, dlatego w dłuższym terminie nie powinno się przechowywać w nim pieniędzy, na których utratę nie można sobie pozwolić.

Jak zabezpieczyć Bitcoin?

Jak zabezpieczyć bitcoin?
Zapewnienie bezpieczeństwa posiadanym kryptowalutom jest obecnie jednym z najważniejszych kroków, jakie należy podjąć, wkraczając w świat wirtualnych pieniędzy. Nie powinno się przechowywać Bitcoina w portfelach internetowych lub na giełach.

Portfele internetowe są o wiele bardziej zagrożone włamaniem albo atakiem hakerów niż inne portfele do przechowywania BTC. W przeszłości zdarzało się, że niektóre tego typu platformy były hakowane, co kończyło się utratą wszystkich środków ich właścicieli. Najlepszym sposobem aby przechowywać kryptowaluty są portfele sprzętowe i portfele papierowe.

Warto przyłożyć się i wybrać odpowiedni portfel Bitcoin – w końcu chodzi o Twoje pieniądze.

Czy Bitcoin jest legalny?

Czy Bitcoin jest legalny?
W przeciwieństwie do tradycyjnych aktywów, nad kryptowalutami nie panuje żaden organ nadzorujący. Bitcoin jest systemem całkowicie zdecentralizowanym, zapewniającym użytkownikom bezpieczne oraz anonimowe płatności internetowe.

Obecnie Bitcoin pozostaje legalną formą płatności internetowych w większości systemów prawnych. W Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Szwajcarii, kryptowaluta jest oficjalnym i uznawanym środkiem płatniczym (możemy za jego pomocą płacić np. podatki). W naszym kraju Komisja Nadzoru Finansowego wymaga od giełd kryptowalutowych posiadania licencji Małej Instytucji Płatniczej.

Należy pamiętać, że większość władz lokalnych nadal wymaga od ciebie opłacenia odpowiedniego podatku dochodowego, od sprzedaży, handlu czy kosztów pracy.

Czy mogę kupić ułamek Bitcoina?

Kupno BitcoinJednym z błędnych przekonań dotyczących BTC jest to, że trzeba kupić całego Bitcoina. BTC jest już relatywnie drogi – kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych za 1 sztukę, więc byłaby to całkiem spora inwestycja dla początkującego.

Ze względu na to, że Bitcoin jest podzielny do 8 miejsc po przecinku to możemy nabyć jego mały ułamek inwestując małe kwoty. Najmniejsza możliwa jednostka BTC nazywana jest “satoshi”. Wynosi ona jedną milionową jednego Bitcoina (0.00000001 BTC).

Gdzie mogę kupić i sprzedać Bitcoin?

Istnieją trzy sposoby na zakup kryptowaluty: zakup na giełdzie kryptowalut, zakup w kantorze Bitcoin, zakup bezpośrednio od jakieś osoby (znajomego bądź przez portal localbitcoins).

Czy transakcję Bitcoin można cofnąć?

Czy transakcję bitcoin można cofnąć?

Dokonując jakiejkolwiek transakcji Bitcoin upewnij się, że podajesz prawidłowy adres portfela. Transakcje wykonane w sieci BTC mają to do siebie, że nikt nie jest w stanie ich cofnąć. Jeśli popełnisz jakiś błąd lub omyłkowo prześlesz Bitcoina na błędny adres portfela możesz stracić wszystkie zakupione środki. Powędrują one na adres, do którego nikt nie będzie miał dostępu i nie będziemy w stanie tego odwrócić!

Treść niniejszego serwisu ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, a zawarte tu treści są wyrazem osobistych poglądów ich autorów. Niniejszy serwis ani w całości ani w części nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa. Wszelkie decyzje finansowe i inwestycyjne podejmujesz drogi Czytelniku i Użytkowniku na własną odpowiedzialność.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.