2899Wyświetleń 1Komentarz

Inwestowanie w kryptowaluty. Jak zacząć, czy to się opłaca?
W ostatnim czasie coraz popularniejszym sposobem na inwestowanie pieniędzy są kryptowaluty, wśród których najbardziej znany stał się Bitcoin. Choć początkowo stanowił niszowe rozwiązanie dla osób poszukujących alternatyw wobec tradycyjnego systemu finansowego, bardzo szybko przyciągnął rzesze inwestorów z całego świata, na przestrzeni kilku lat wielokrotnie pomnażając swoją wartość. Sukces Bitcoina przerósł najśmielsze oczekiwania analityków. Obecnie, jak wynika z badania dla SW Search, już co trzeci Polak rozważa jego zakup w najbliższym czasie, jednak wciąż brakuje wiedzy na temat kryptowalut.
W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest ta kryptowaluta, w jaki sposób inwestować w Bitcoin i czy można na tym zarobić.
Co to jest Bitcoin?
Bitcoin (skrót: BTC) to kryptowaluta – czyli waluta nieuznawana przez rządy żadnych państw i w pełni niezależna od banków centralnych, która istnieje wyłącznie w postaci cyfrowej. Została wymyślona w 2009 roku przez internautę o pseudonimie Satoshi Nakamoto.
Można mieć do niej dostęp z każdego miejsca na świecie, gdzie funkcjonuje Internet i przesyłać bez pośredników, na przykład jako formę płatności za zakupy.
Cyfrowa postać Bitcoina oznacza, że istnieje ona wyłącznie w formie informacji – generowanych przez komputery matematycznych kluczy. Dzięki otwartemu kodowi źródłowemu (z ang. “open source”), każdy może zobaczyć, w jaki sposób powstaje i funkcjonuje Bitcoin – choć zrozumienie tego procesu wymaga oczywiście pogłębionej wiedzy z dziedziny informatyki. Co bardzo ważne, Bitcoin działa w oparciu o mechanizm Blockchain – wykorzystując rozproszoną sieć transakcji, co powoduje, że nikt nie ma pełni kontroli nad kryptowalutą, nie można jej po prostu “dodrukować” jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych pieniędzy, czy też w inny sposób sztucznie zmienić jej wartości.
Jak działa Blokchain?
Mechanizm Blokchain (czyli z ang. “łańcuch bloków”) to podstawa funkcjonowania Bitcoina. Wykorzystuje on rozproszoną bazę danych, która służy do księgowania wszelkiego rodzaju transakcji zawieranych w Bitcoinach – jest to swoisty “rejestr” płatności zakodowany przy pomocy matematycznych algorytmów, tak by były one jawne, przy jednoczesnym zagwarantowaniu anonimowości użytkownikom.
Jakie zalety ma wykorzystanie Bitcoinów jako środka płatniczego?
Bitcoin, choć obecnie nabywany jest przede wszystkim w celach inwestycyjnych, został wymyślony przede wszystkim jako alternatywny środek płatniczy, przez osoby, które dostrzegały wady tradycyjnego systemu pieniężnego lub chciały przed nim uciec.
Największą zaletą Bitcoina jest fakt, że w przeciwieństwie do “zwykłych” walut nie podlega inflacji. Nie można go “dodrukować”, dlatego też nie musisz się obawiać, że nagle stanie się bezwartościowy.
Podaż Bitcoina jest ograniczona – z góry ustalono, że może istnieć “jedynie” 21 milionów Bitcoinów, z czego obecnie “wykopano” już 17 milionów.
Wygląda na to, że twórcy Bitcoina przy pomocy matematyki i kryptografii rozwiązali wiele z problemów, z którymi od dekad zmagają się rządy państw. Wartość Bitoina jest podzielna do ośmiu miejsc po przecinku, dlatego też nawet gdy wzrośnie, łatwo będzie zapłacić za niewielkie zakupy.Co więcej, w przeciwieństwie do pieniędzy na zwykłym koncie bankowym, Bitcoin zapewnia Ci pełną anonimowość i nie podlega egzekucji komorniczej.
Czy inwestowanie w kryptowaluty się opłaca?
Zastanawiając się nad opłacalnością inwestycji w Bitcoina, warto przeanalizować historyczną wycenę tej kryptowaluty i zobaczyć, w jaki sposób zmieniała się ona na przestrzeni lat.
W tym celu warto spojrzeć na dane podawane na stronie: www.in2013dollars.com dotyczące lat 2010-2019 i regularnie aktualizowane. Pokazują one ogromny wzrost wartości Bitcoina od początku jego powstania, z pewnymi niewielkimi okresami gdy tendencja była spadkowa.
W 2010 roku, w rok po uruchomieniu projektu, 1 BTC wart był zaledwie 0,09$; w 2011 roku – 0,30$; w 2012 – 5,27$; aż w 770,44$ w 2014; 997,69$ w 2017. 1. stycznia 2019 roku wartość Bitcoina wynosiła już 3869,47 dolarów.
Należy oczywiście pamiętać o tym, że te historyczne dane nie są gwarancją uzyskania podobnych wyników w przyszłości. Inwestowanie w kryptowaluty zawsze wiąże się z ryzykiem. Ogromne, wciąż wzrastające zapotrzebowanie na Bitcoiny i kończąca się podaż (już istnieje ponad 17 z przyjętych 21 milionów) może jednak być oznaką tego, że inwestowanie w Bitcoiny na dłuższą metę nadal będzie opłacalne, choć na pewno zdarzą się krótsze okresy, gdy wartość będzie spadać.
Pomyśl, ile możesz zainwestować i przemyśl swoją strategię
Inwestycja w Bitcoin może być korzystna zarówno dla osób bardzo bogatych, które dysponują dużymi środkami, jak i dla “drobnych ciułaczy”, którzy po prostu chcieliby pomnożyć swoje skromne oszczędności. Co ważne, możesz zainwestować dokładnie taką sumę pieniędzy, jak chcesz.
Jeżeli masz wątpliwości, czy inwestycja będzie się opłacać, dobrym pomysłem może być zakupienie najpierw niewielkiej ilości Bitcoina, a potem, gdy zobaczysz, że ich wartość wzrasta, stopniowe dokupowanie kolejnych kwot.
W każdym przypadku warto jednak pomyśleć o pewnej strategii inwestycyjnej i swoich celach
Bardzo inspirującym przykładem może być tutaj autor bloga Bitfilar.pl
Zdecydował się on na bardzo ciekawy “eksperyment” – każdego miesiąca inwestuje w Bitcoiny 10% minimalnej krajowej pensji, zbierając w ten sposób pieniądze na emeryturę i na bieżąco opisuje wyniki, które osiąga. Są one najlepszym dowodem na to, że na Bitcoinach można nieźle zarobić. Przy zainwestowanych 10 095 zł przez 51 miesięcy bloger posiada obecnie Bitcoiny o wartości 88 129 zł, co daje stopę zwrotu 773% (181% rocznie).

źródło: bitfilar.pl
Jak zainwestować w kryptowaluty?
Mając przed oczami możliwe zyski z inwestycji, wielu z was zapyta, w jaki sposób rozpocząć inwestowanie w Bitcoiny i w jaki sposób transakcje wyglądają od strony praktycznej.
Zakup i sprzedaż Bitcoinów nie są trudniejsze niż obsługa tradycyjnej bankowości elektronicznej czy zakupy przez Internet. Zanim jednak zaczniemy kupować i sprzedawać Bitcoiny czasem potrzeba chwili czasu, by zorientować się, jak to funkcjonuje.
Na początku konieczne będzie założenie lub zakup portfela kryptowalut. Wybór portfela powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, w jaki sposób i na jakich urządzeniach planujemy z niego korzystać.
Następnym krokiem będzie zakup Bitcoinów na giełdzie kryptowalut lub w kantorze oferującym kryptowaluty. W każdym z tych miejsc będziemy musieli się najpierw zarejestrować. Możemy kupić Bitcoiny po cenie oferowanej przez kantor lub giełdę, lub też skorzystać z oferty użytkownika, który sprzedaje kryptowalutę, dowolnie negocjując warunki transakcji.
Czy inwestowanie w bitcoin jest bezpieczne?
Chociaż sam zakup kryptowalut wiąże się z ryzykiem zmiany wartości w czasie, transakcje dokonywane przy pomocy Bitcoinów są bardzo dobrze zabezpieczone przed działaniami hakerów.
Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Bitcoinem powinny korzystać przede wszystkim z najbardziej znanych i renomowanych portfeli Bitcoinów, kantorów i giełd, które są proste w obsłudze i posiadają zabezpieczenia takie same, jak te, z których korzystają tradycyjne banki. W ten sposób minimalizujemy ryzyko, że padniemy ofiarą oszustwa.
W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że Bitcoin nie jest jedyną kryptowalutą, w którą możemy zainwestować. Powstają również inne podobne projekty. Wśród nich warto zwrócić uwagę na Ethereum, która również bazuje na technologii Blockchain, osiąga wysoką kapitalizację i jest popularnym środkiem rozliczeń wśród programistów.
Należy jednak bardzo uważać, gdyż na fali popularności Bitcoina pojawiły się inicjatywy, których jedynym celem było wyłudzenie pieniędzy – takim przykładem może być zorganizowana na zasadzie piramidy finansowej kryptowaluta DasCoin, która nie posiada żadnej realnej wartości.
Co robić, jeśli inwestycja w Bitcoin zacznie przynosić straty?
Oczywiście, inwestując pieniądze zawsze robimy to z myślą o tym, by zarabiać, a nie tracić. Wartość kryptowalut zmienia się jednak bardzo szybko, dlatego też może się zdarzyć tak, że po zakupie Bitcoinów zaczną one nagle tracić na wartości. W tej sytuacji nie powinniśmy panikować.
Przede wszystkim pamiętajmy, że inwestycja w Bitcoin powinna być inwestycją długoterminową, co oznacza, że spodziewane zyski zobaczymy dopiero za kilka lat.
W krótkim okresie czasu pewne straty są czymś naturalnym i trudnym do uniknięcia. Z tego powodu nie powinniśmy inwestować w Bitcoiny pieniędzy, które krótkim okresie czasu będą nam niezbędne. Warto jednocześnie opracować przemyślaną strategię i się jej trzymać, kupując kryptowaluty, gdy tanieją i sprzedając, gdy drożeją.
Na koniec troszkę formalności: Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.