Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wenezuela – Bank centralny planuje przechowywać kryptowaluty?

Anonimowi korespondenci Bloomberga donoszą, że Wenezuela, która jest jednym z niewielu krajów, które wciąż usiłują prowadzić ustrój socjalistyczny, broni się przed międzynarodowymi sankcjami ukrywając część swojego kapitału w kryptowalutach. Rząd Wenezueli, który przeszłości konfiskował koparki kryptowalut, czyli sprzęt o potężnej mocy obliczeniowej, teraz sam przymierza się do wykorzystania go, by ratować się przed międzynarodowymi sankcjami nakładanymi na ten kraj. Do tej pory rząd Wenezueli utrzymuje się wyłącznie z grabieży tego, co jeszcze w kraju wartościowe pozostało. Waluta Wenezueli, boliwar wenezuelski, stał się totalnie bezwartościowy. 

Według korespondentów Bloomberga spółka naftowa Petroleos de Venezuela, główne źródło przychodów tego państwa usilnie poszukuje sposobu, by przekazać środki do banku centralnego w formie kryptowalut takich jak BTC czy ETH. Działanie to ma sprawić, że spółka będzie mogła w końcu spłacić długi, jakie zostały przez nią zaciągnięte u zagranicznych dostawców.

Wydawać by się mogło, że pomysł Wenezuelskiego rządku jest całkiem sprytną metodą pominięcia międzynarodowych sankcji, w rzeczywistości może jednak okazać się znacznie trudniejszy do przeprowadzenia. Choć kryptowaluty powstały właśnie po to, żeby omijać dodatkowe opłaty i podatki, to w przypadku prób konwersji waluty fiat na kryptowalutę i odwrotne w tak dużych kwotach, jakie potrzebne będą w tym wypadku, wymagana jest weryfikacja na rynku OTC czy giełdzie kryptowalut.

Treść niniejszego serwisu ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, a zawarte tu treści są wyrazem osobistych poglądów ich autorów. Niniejszy serwis ani w całości ani w części nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa. Wszelkie decyzje finansowe i inwestycyjne podejmujesz drogi Czytelniku i Użytkowniku na własną odpowiedzialność.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.