1109Wyświetleń 0Komentarzy

Co to jest Bakkt?
Bitcoin, podobnie jak kilka innych najpopularniejszych kryptowalut na trwałe zapisał się już w inwestycyjnym krajobrazie. Niestety, dostęp do niego wciąż nie jest tak szybki, tani i łatwy, jak do popularnych aktywów – ETF, akcji czy do rynku forex. Z tego względu wielu inwestorów indywidualnych, jak i potężnych korporacji wciąż niezbyt chętnie inwestuje w kryptowaluty. Bakkt.com stawia sobie za cel to zmienić. Czy faktycznie czeka nas rewolucja w kryptowalutach?
Co to jest Bakkt?
W sierpniu 2018 uwagę całego świata przykuła zapowiedź powstania otwartego i regulowanego globalnego ekosystemu zasobów cyfrowych, działającego w oparciu o firmowane przez Microsoft rozwiązanie chmurowe Azure. Z dużą dozą prawdopodobieństwa przeszłoby ono niezauważone, gdyby nie fakt, kto za nią stał.
Otóż informacja o tych planach pojawiła się m.in. na Twitterowym koncie NYSE (nowojorskiej giełdy), a stoi za nią jej spółka-matka Intercontinental Exchange. W związku z tym pojawiły się ogromne oczekiwania dotyczące przyszłości kryptowalut.
Uruchomiona z ponad 10-miesięcznym opóźnieniem we wrześniu tego roku nowa platforma umożliwia zarówno funduszom, jak i inwestorom indywidualnym kupowanie i sprzedawanie najpopularniejszych kryptowalut.
Umożliwia również bezpieczne ich przechowywanie oraz, co jest niezwykle unikatowe nabywanie jednodniowych kontraktów futures na BTC, które po zakończeniu wydają właścicielom fizyczną (w tym wypadku cyfrową walutę).
Sprawdź również: Ledger Nano S – Najbardziej popularny portfel sprzętowy
Czym są kontrakty futures na Bitcoin?
Czym są kontrakty typu futures, które właśnie wprowadzono na Bitcoinie? Ta grupa instrumentów pochodnych do tej pory wykorzystywana do spekulacji giełdowych głównie na walutach fiat oraz na dobrach materialnych jak np. surowce i żywność czy np. certyfikatach do emisji CO2.
Inaczej mówiąc futures to kontrakt zawierany na przyszłość po dzisiejszej cenie. Niezależnie jaka będzie końcowa cena produktu w dniu wykupu, obie strony są zobowiązane do jego realizacji. Kontrakty futures można zajmować zarówno na krótkie, jak i na długie pozycje – czyli kolejno sprzedając dane aktywa (gdy spodziewamy się spadku cen) lub je nabywając, oczekując na zarobek wynikający ze wzrostu ich wycen.
Co jeszcze istotniejsze, kontrakty futures pozwalają zajmować pozycje z tzw. lewarem, czyli za wielokrotność inwestowanych środków, co pozwala zarobić więcej i szybciej, ale podnosi również poziom ryzyka. W modelu proponowanym przez Bakkt.com kontrakty terminowe są powiązane z wydaniem Bitcoina nabywcy, nie w postaci gotówki, ale właśnie jednostek samej kryptowaluty.
Dlaczego futures na BTC to tak ważny krok? Po pierwsze ich wprowadzenie daje nadzieję na przekierowanie choć części z ogromnych pieniędzy ulokowanych na kontraktach tego typu w innych aktywach. Może to spowodować nadejście ogromnej hossy na Bitcoinie, co byłoby miło przyjęte przez ich posiadaczy.
Ponadto, dodanie walut wirtualnych do tego elitarnego grona zmienia ich postrzeganie – nie są to już wyłącznie jakieś niewiadomego pochodzenia aktywa, lecz pełnoprawny instrument, uznany przez największych graczy na rynku.

Bakkt – stan na dzień 14/10/2019.
Słaby start i wielki potencjał
W związku z ogromnymi oczekiwaniami spodziewano się, że pierwszy dzień funkcjonowania nowej platformy przyniesie spektakularne wyniki. Niestety, póki co trudno jest mówić o przełomie – obroty pierwszego dnia funkcjonowania platformy przyniosły skromne 72 BTC, w tym tylko 1 BTC na kontrakcie dobowym. Konkurencyjna platforma CME, działająca w nieco innym systemie w analogicznym czasie zanotowała 5298 kontraktów. Słaby wynik jest szczególnie niespodziewany, zważywszy na intensywną kampanię reklamową poprzedzającą jej start.
Na szczęście, dla samej platformy, jak i dla rynku kryptowalut, nie oznacza to wcale, że platforma nie ma przed sobą ogromnych możliwości. Spodziewane jest sukcesywne zwiększanie zainteresowania kontraktami futures na BTC zawieranymi właśnie poprzez Bakkt.com, m.in. z uwagi na działanie pod nadzorem SEC (amerykańskiej Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd), co daje inwestorom duże bezpieczeństwo.